Zahradní sestavy nábytku – takové neodmítnete

Mít vlastní zahradu u domu je snem snad každého z nás. Komu se to poštěstí, neobejde se pak v zahradě bez vhodné sedací sestavy, tvořené stolem, židlemi nebo lavicemi. Vždyť posedět pod širým nebem na čerstvém vzduchu a kochat se výsledky vlastní práce je tím nejlepším odpočinkem.

Pro správnou relaxaci je ovšem třeba také zvolit správnou zahradní sestavu nábytku. Přitom je třeba vybírat vhodný materiál s ohledem na to, zda bude nábytek ukryt pod pergolou či v altánu, nebo bude po celou sezonu vystaven povětrnostním vlivům.

Dřevo

Ještě do nedávna jsme znali zahradní sestavy nábytku pouze ze dřeva. Dřevo je snadno opracovatelný a krásný přírodní materiál, který však vyžaduje stálou péči. Zvláště pokud je zahradní nábytek vystaven nepřízni počasí, je třeba dřevo preventivně ošetřovat proti hnilobě, dřevokazným houbám a dřevokaznému hmyzu.

V našich podmínkách se používá hlavně dřevo smrkové, borovicové nebo akátové. O mnoho odolnější jsou některé exotické dřeviny, jako je teak, bambus, durian a jiné.

Umělý ratan

Tento materiál je patrně ideální volbou při výběru zahradního nábytku. Umělý ratan má celou řadu výhod, které jej řadí na první místo mezi ostatními materiály vhodnými na zahradu. Zahradní sestavy nábytku z umělého ratanu vynikají lehkostí, ale zároveň i pružností a pevností. Díky nízké hmotnosti se snadno přemísťuje a uskladňuje na zimu.

Vůči dešti, slunečnímu žáru i dalším povětrnostním vlivům je umělý ratan neobyčejně odolný. Přitom jedinou údržbou je občasné otření nábytku vlhkým hadrem a přesto bude sloužit dlouho řadu let. Umělý ratan nepraská, neloupe se a nebledne, jako se to po čase stává u přírodního ratanu. Kromě všech uvedených vlastností je umělý ratan také plně recyklovatelný.

Jiné materiály

Pro venkovní podmínky jsou vhodné také hliníkové stoly a židle. Desky stolu se dnes vyrábějí z různých velice odolných kompozitních materiálů nebo z tvrzeného nerozbitného skla.

Téměř bezúdržbový je zahradní nábytek z tahokovu chráněného povrchovou úpravou Elotherm, která je určena speciálně pro venkovní prostředí. Kov je tak chráněn před korozí a všemi povětrnostními vlivy.

Naprostou novinkou je nábytek z tahokovu opatřeného povrchovou úpravou Thermosint, což je vrstva speciálních polymerů a hliníku. Povrch nábytku je na dotek příjemně hladký a teplý i v chladném počasí a na slunci se nerozpálí.