Jídelní dřevěné židle – jak vybrat ty správné

V kuchyni tráví většina rodin hodně času. V minulosti tomu tak bývalo běžně, neboť hlavně ve venkovních staveních se odehrával běžný život rodiny právě v kuchyni. U stolu se sedělo na lavicích nebo židlích, jedlo, povídalo a rovněž se zde prováděly nejrůznější ruční práce.

Dnes se tato tradice vrací, neboť i v současných rodinných domech se život soustřeďuje do jedné velké místnosti, kde je oddělen pouze kuchyňský kout. U jídelního stolu sedávají členové rodiny na židlích, které jsou dnes z tradičního dřeva nebo kovu.

Ovšem snad žádný jiný nábytek neposkytuje tak pestrý a bohatý výběr, jako jídelní dřevěná křesla. K dispozici jsou celodřevěné židle, kombinace dřeva s čalouněním, kůží nebo koženkou.

Nepřeberná je rozmanitost tvarů, rozměrů, barevného provedení, designu, stylu a dalších parametrů, kterými jsou jídelní dřevěné židle přitažlivé pro jejich návrháře, tvůrce a bytové architekty. Zákazníci tak mají k dispozici širokou paletu, ze které si každý vybere podle svých představ.

Dřevěné židle z masivu

Patří k nejprodávanějším a nejoblíbenějším vzhledem k jejich bytelnosti a dlouhé životnosti. Odolnost, pevnost, solidnost, to jsou hlavní znaky jídelních židlí z masivu. Samozřejmě budí dojem komfortu a s dalším vybavením kuchyně ze dřeva spoluvytvářejí příjemnou a útulnou atmosféru v kuchyni. K výrobě těchto židlí se používá smrkové nebo borovicové dřevo, ovšem nejkvalitnější jídelní židle z masivu jsou z dubu nebo buku.

Dubové a bukové jídelní židle jsou v přírodním provedení, nebo si lze vybírat mezi jinými designy, které se vytvářejí například mořením na třešeň, ořech, olši a jiné dřeviny.

Dřevěné jídelní židle z masivu se vyrábějí v nejrůznějších stylech, od moderních tvarů, přes rustikální až po retrostyl. Každý si tak může zvolit designové řešení své kuchyně podle vlastních představ a vkusu.

Tvary židlí

Vlastní vzhled každé židle dotváří především řešení opěráku zad a tvarování nohou. Tato zásada platí i pro jídelní dřevěné židle. Zejména u židlí z masivu se projeví kvalita řemeslného zpracování i kvalita použitého dřeva. Některé typy židlí se vyrábějí s loketními opěrkami, což ještě zvyšuje pohodlí při sezení.

Velice komfortně působí židle, jejichž sedák a opěradlo jsou čalouněné. Zákazník má možnost širokého výběru z různých barev potahových látek, které si tak může sladit s ostatními kuchyňskými doplňky. Vedle čalouněných židlí jsou oblíbené také kožené výplně sedáků a opěráků kuchyňských židlí, které jsou jednak pohodlné, a jednak snadné na údržbu.